شش گام OpenAI برای بهبود دستورالعمل‌های شما برای کسب نتایج بهتر

با استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی مانند ChatGPT، انتخاب صحیح پرامپت‌ها، بهترین نتیجه را به شما می‌دهد. اکنون، شرکت OpenAI با معرفی راهنمایی، نحوه بهبود پرامپت‌های خود را به اشتراک گذاشته است.

در بخش مستندات وب‌سایت که اخیراً منتشر شده، راهنمای مهندسی پرامپت، تاکتیک‌ها و نکاتی را ارائه می‌دهد که می‌توانید برای کسب نتایج بهتر از مدل‌های زبانی بزرگ مانند GPT-4 استفاده کنید.

OpenAI شش مرحله را ارائه می‌دهد و تأکید می‌کند که برخی از روش‌ها می‌توانند برای اثربخشی بیشتر ترکیب شوند.

کاربران همچنین می‌توانند با مثال‌های متنوعی از پرامپت‌ها، بهترین استفاده را از ورودی‌های خود ببرند.

تاکتیک‌های موجود در راهنمای جدید مهندسی پرامپت OpenAI می‌توانند همراه با کتاب آشپزی OpenAI، که شامل کد نمونه و لینک‌هایی به منابع ثالث برای راهنمایی‌های پرسش و ابزارها و همچنین دوره‌های ویدیویی است، به کار گرفته شوند.

1. دستورالعمل‌های واضح بنویسید

OpenAI اشاره کرده است که ورودی‌ها نیازمند این هستند که کاربران در مورد نیازهای خود مشخص باشند. آیا پاسخ‌های کوتاه می‌خواهید؟ این را بگویید. اگر پاسخ‌هایی ساده‌تر نمی‌خواهید، درخواست نوشتن سطح متخصص را بکنید. استفاده از کلمات شما به سیستمی مانند ChatGPT اجازه می‌دهد دقیقاً بداند شما چه می‌خواهید. در نهایت، این چت‌بات‌ها هنوز ذهن‌خوان نشده‌اند.

در اینجا چند نکته از OpenAI برای بهبود وضوح درخواست‌های شما آورده شده است:

برای دریافت پاسخ‌های مرتبط‌تر، جزئیات را در پرسش خود بگنجانید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید یک داستان بنویسید، می‌توانید بگویید که داستان در مورد چه چیزی است، چه شخصیت‌هایی دارد و چه اتفاقی می‌افتد.
از مدل بخواهید تا یک شخصیت خاص را ایفا کند. به عنوان مثال، می‌توانید بگویید که می‌خواهید یک داستان از دیدگاه یک کودک نوشته شود.
برای نشان دادن قسمت‌های مختلف ورودی به صورت واضح، از جداکننده‌ها استفاده کنید. به عنوان مثال، می‌توانید از خط تیره یا نقطه‌ویرگول استفاده کنید تا نشان دهید که یک جمله از یک جمله دیگر جدا شده است.
مراحل لازم برای انجام یک وظیفه را مشخص کنید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید یک دستورالعمل بنویسید، می‌توانید بگویید که مراحل انجام یک کار را به ترتیب شرح دهید.
نمونه‌هایی ارائه دهید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید یک شعر بنویسید، می‌توانید بگویید که شعر باید در مورد یک موضوع خاص باشد و باید از یک قالب خاص استفاده کند.
طول مطلوب خروجی را مشخص کنید. به عنوان مثال، می‌توانید بگویید که می‌خواهید یک داستان 1000 کلمه‌ای بنویسید.

2. ارائه متن مرجع

سامانه‌هایی مانند ChatGPT شرکت OpenAI، سیستم‌های خوبی هستند، اما بی‌نقص نیستند. حتی قدرتمندترین مدل‌ها نیز گاهی اوقات پاسخ‌های نادرستی ارائه می‌دهند. راهنمای OpenAI اشاره کرده که این امر به‌ویژه زمانی رخ می‌دهد که از سیستم‌ها درباره موضوعات عجیب و غریب یا برای ارائه استنادها و آدرس‌های اینترنتی پرسیده شود.

سازندگان ChatGPT استدلال می‌کنند که ارائه متون مرجع می‌تواند منجر به کاهش اشتباهات در خروجی‌ها شود. برای دستیابی به این هدف، OpenAI پیشنهاد می‌دهد که مدل را ملزم کنیم تا با استفاده از متن مرجع یا با استناد به یک متن مرجع پاسخ دهد.

3. تقسیم وظایف پیچیده به زیر وظایف ساده‌تر

به جای بارگذاری یک سند در ChatGPT و درخواست انجام همه کارها به طور همزمان، راهنمای تحریک OpenAI پیشنهاد می‌دهد که نتایج بهتری را می‌توان با تجزیه و تحلیل خروجی‌های مورد نظر به دست آورد.

به عنوان مثال، به جای بارگذاری یک گزارش و درخواست از چت‌بات برای خلاصه‌کردن کل آن، خلاصه‌ها را به بخش‌های مختلف تقسیم کنید و سپس از این خروجی‌های چندگانه برای ایجاد یک خلاصه کامل‌تر و جزئی‌تر استفاده کنید.

OpenAI همچنین پیشنهاد می‌دهد که از طبقه‌بندی قصد برای شناسایی دستورالعمل‌های مرتبط‌تر استفاده شود.

4. به مدل فرصت فکر کردن بدهید

OpenAI پیشنهاد می‌کند که برای بهبود خروجی‌های مدل‌ها، به آن‌ها فرصت فکر کردن بدهیم. راهنمای تعامل با مدل‌ها می‌گوید که مدل‌ها در زمان پاسخگویی فوری، بیشتر دچار خطاهای منطقی می‌شوند.

برای بهبود این موضوع، OpenAI پیشنهاد می‌کند که به مدل دستور دهیم تا روی راه‌حل خود برای یک پرسش کار کند، قبل از اینکه فوراً پاسخ دهد. همچنین می‌توانیم از دنباله‌ای از پرسش‌ها استفاده کنیم تا فرآیند استدلال مدل را پنهان کنیم. در نهایت، می‌توانیم از مدل بخواهیم که کار را تکرار کند تا مطمئن شویم که چیزی را از دست نداده‌ایم.

5. استفاده از ابزارهای خارجی

مدل‌هایی مانند ChatGPT تنها به اندازه مدل‌های زیربنایی خود کارآمد هستند. با این حال، بسیاری از سیستم‌ها می‌توانند با ابزارهای خارجی ترکیب شوند تا نتایج بهتری حاصل شود. از ماه مه ۲۰۲۳، ChatGPT به طیف وسیعی از افزونه‌ها دسترسی پیدا کرده است، که کاربران می‌توانند با استفاده از افزونه OpenTable به دنبال رستوران‌های خوب بگردند یا با استفاده از افزونه Kayak برای تعطیلات بعدی خود برنامه‌ریزی کنند.

راهنمای ترغیب OpenAI می‌گوید که افزونه‌ها یا ابزارهای خارجی به طور کلی می‌توانند “برای جبران ضعف‌های مدل” مورد استفاده قرار گیرند.

به عنوان مثال، تفسیر کد اختصاصی OpenAI می‌تواند توانایی‌های ChatGPT در محاسبات ریاضی و تولید کد را بهبود بخشد.

OpenAI در راهنمای خود می‌گوید: «اگر کاری را می‌توان به طور مطمئن‌تر یا کارآمدتر با استفاده از ابزاری به جای مدل زبانی انجام داد، آن را به ابزار واگذار کنید تا از بهترین‌های هر دو بهره ببرید.»

OpenAI پیشنهاد می‌کند که از جستجوی مبتنی بر تعبیه (embeddings) برای پیاده‌سازی بازیابی دانش موثر استفاده کنید یا از اجرای کد برای انجام محاسبات دقیق‌تر بهره ببرید.

6. تغییرات را به صورت سیستماتیک آزمایش کنید
OpenAI به کاربران توصیه می‌کند که ارزیابی‌هایی را روی مدل‌هایی که استفاده می‌کنند، انجام دهند تا ببینند آیا سیستم به آنها خروجی‌های مورد نظرشان را می‌دهد یا خیر. سازندگان ChatGPT به کاربران توصیه می‌کنند که ممکن است بخواهند آزمایش‌هایی مانند پرسیدن مجموعه‌ای از سناریوها یا سوالات مختلف از مدل خود را انجام دهند تا هوش مصنوعی خود را آزمایش کنند و اطمینان حاصل کنند که به خوبی کار می‌کند.

ترجمه و تالیف: پیام لاهه مطلق